Lída Baarová (2016)

by - února 09, 2016

Ahojte, rozhodla jsem se, že bych mohla nějak pravidelně psát příspěvky do rubriky Filmotéka, jelikož mám za období po zkouškách nastahováno filmů... Jedna radost. :) A krom toho jsem byla i v kině na nových filmech, takže si myslím, že budu mít chvilku o čem psát. ☺
Dnes se chci s vám podělit o můj zážitek z filmu od Filipa Renče Lída Baarová.Ještě předtím, než jsem na film šla, jsem četla recenze, které zahltily internet. Víc pohanit a sepsout tenhle film naši milí kritici asi nemohli. Nevím, proč jim vadí například kostýmy... Co čekají na dobu kolem roku 1940? Outfit Lady Gaga? Hudba? Podle mě naprosto v pořádku. Není přehnaná, vtíravá, akorát. Dokonce jsem někde četla i to, že scény z Německa jsou přehnané. Já teda nevím, ale to si myslí, že třeba taková Křišťálová noc byla procházka růžovou zahradou? V této scéně až mrazí, jak je zpracovaná (nevím, jak by se jim líbil třeba Pianista). Sex s Goebbelsem by prý strašil malé děti, tak ono když se nad touhle scénou zamyslím, tak jediné, co tam může být nějaké děsivé, je záběr na oheň v krbu.. I když i ten má svůj podtext. Například, že teď začíná to pomyslné peklo..? Můj pohled. Ale pal to hrom, českým kritikům se nezavděčí nikdo. Napadá mě věta z Pelíšků: Proletáři všem zemí, vyližte si prdel! Asi bych to předělala na: Kritici naší země, vyližte si prdel. Jinak si neumím vysvětlit, proč se českým divákům film tolik líbí, zatímco kritikům nestačí celý internet na ty jejich recenze.


Když si vezmu samotnou postavu - Lídu Baarovou (Tatiana Pauhofová) a její osud, tak já jsem si na ni utvořila názor takový, že byla naivní, zamilovaná, využila situace, ale to nebyl důvod jí soudit za velezradu. Když se podívám třeba na dnešní situaci, tak když je nějaká slečna zamilovaná do hajzla, opustí ho? Slyší na názory lidí kolem sebe? Ne. Neznám takovou ženu a ani jsem se nesetkala s tím, abych slyšela, že se někdo takový na někoho vykašlal.. Soudí ji někdo? Ne. Celý můj pohled na Lídu je takový, že neviděla kolem sebe. Zamilovala se do hajzla. Ano, využila té situace, kdy ji Goebbels padal k nohám, aby její kamarádka (či kolegyně se dá říct) mohla hrát ve filmu a film se mohl natáčet. Stále si ale myslím, že nebyl důvod ji soudit. Když byl jejich vztah ukončen, poněkud nuceně řekněme, Lída dostala zákaz hrát a opustit dům. Do Česka ji pomohl pomocník, snad režiséra, kde byla následně po válce souzena velezradu. Což mi upřímně nedává smysl, když se z Německa vrátila do Čech ještě před válkou, ale - minulost. Proč soudit někoho za to, že se zamiloval? Bohužel, nešťastně, do nesprávného - minimálně co se historie týče.

Co se týče postav, tak Pavel Kříž mě velmi překvapil v roli Adolfa Hitlera. Zahrál ho ale skvěle. Sice mi scéna s čajem přišla komická, zasmála jsem se, ale jeho rozčilení bylo... Autentické. Opravdu se mu to povedlo. Simona Stašová, maminka Lídy, zase nezklamala. Jako herečku ji mám moc ráda, už z právě zmíněných pelíšků, a myslím si, že její herecký výkon ve filmu byl více než dobrý. Jako maminka sehrála ve filmu roli takové té houževnaté maminky, která chce mít z dcery tu nejlepší herečku na světě - ať to stojí, co to stojí. Herce Karla Markovicse v roli Josepha Goebbelse hodnotím taky kladně, výkon byl podle mě výborný. Herce jako samotné neznám, i tak si ale myslím, že svou roli sehrál dobře. A jako posledního zde zmíním herce Gedeona Burkharda v roli Gustava Fröhlicha. Sexouš, že dámy? ^^ Někde jsem četla, že si ho každý spojí s Komisařem Rexem. Já nevím, mě jako první napadlo: Hmm, to je ale charismatickej chlap! Do role nejslavnějšího německého tehdejšího herce se podle mě hodil úplně.... do puntíku. A s Rexem jsem si ho spojila až když jsem to četla. Prostě vysněný pár tehdejší doby. Charismatický, pohledný.. Za mě ano, dobrý výběr.


A moje pocity z celkového filmu? Ano. Líbilo se mi provedení, kdy vlastně Lída Baarová při rozhovoru vzpomínala na minulost a v tom se odehrával příběh. Za mě velmi silný příběh, který jako laik hodnotím velmi kladně. V kině jsme na Lídě s mamkou byly tuším někdy minulý týden, možná před deseti dny, ale i tak ho mám stále v živé paměti. Určitě bych na něj šla znovu, myslím, že si to zaslouží. Už kvůli tomu obsazení a provedení. Vlastně.. Mě docela vytočily ty kritiky, kterých je docela plno, i když svůj názor asi nedokážu pořádně obhájit. Přeci jenom - kritik nejsem, píšu jen své pocity a dojmy - ale i tak si troufám říct, že si Lída Baarová od Filipa Renče zasloužila od kritiků mnohem větší hodnocení. ☺You May Also Like

0 komentářů

Here is my secret. A very simple secret..