Padání vlasů, co mi pomohlo?

by - října 30, 2016

Krásné odpoledne!

Dnešní článek bude hodně ze života a bude se týkat nestárnoucího tématu padání vlasůVěřím, že nejsem jediná osoba na světě, která někdy měla takové problémy. Nemyslím teď několik vlasů vyčesaných v kartáči, ale chuchvalce vlasů, které padají při česání, při mytí, při projetí prsty ve vlasech, při dělání culíku.. Je to k zbláznění. Poslední kapka byla asi ve čtvrtek, kdy jsem se probudila a z hrůzou v očích jsem zjistila, že se mi po polštáři válí pramínečky vlasů. To samé bylo na zemi. A k tomu všemu ještě několik dalších desítek jednotlivých vlasů.

Padání vlasů není jen tak. Ano, vlas má tři stádia růstu*, a když doroste do třetího, tak vypadne. To je všeobecně známá věc. Nebudu se tu proto pouštět do odborných teorií, protože sama nejsem profík a čerpám jen z internetu. Co ale pozná i naprostý laik, je nadměrné padání vlasů, které není v normě. Příčin je pak hned několik, na které se člověk musí zaměřit, zamyslet se nad nimi a pak začít teprve řešit samotný problém.
* 
fáze růstu (2 - 7 let, vlas roste),  fáze přechodná (cca 2 týdny, v této době přestává být vlas vyživován) a fáze klidová (2 - 4 měsíce, na konci této fáze vlas vypadne)

Najít důvod není jen tak

Když jsem o svém problému řekla poprvé mamce, tak její odpověď byla: "Mně taky padají vlasy," a tím to haslo. Nevěřila mi, protože v hřebenu má vlasy každý. Potom jsem ji jednou ukázala můj průběh mytí vlasů. Nejdříve si vlasy rozčešu, hned po tomhle kroku jsem měla v hřebenu chomáč vlasů. Po té si vlasy namočím a našampónuju (eh? divné slovo..) Při splachování mi se šampónem odcházely i vlasy. V ruce jsem měla další chomáč. Stejným stylem jsem přišla o stejný počet vlasů i při splachování kondicionéru. Mamka po tomhle usoudila, že to fakt není normální.. A začaly jsme přemýšlet nad tou onou příčinou, proč mi ty vlasy padají. 

#hormonální změny, stres, strava,...

Asi nejčastějším důvodem, proč padají vlasy, je hormonální změna. Ať se už jedná o poruchu štítné žlázy, anebo o antikoncepci. Moje pátrání po příčině začalo otázkou: Co jsem změnila v posledních měsících? Změnila jsem pouze jednu věc - tou bylo vysazení hormonální antikoncepce. Proč jsem ji vysadila tu psát nebudu, ale nejedná se ani o dnešní módní trend - jakožto veškerá antikoncepce je fujtajbl - ani o zdravotní potíže. I když počátek byl hlavně v tom, že jsem si přišla taková nabobtnaná a hlavně permanentně nasraná, tak jsem si řekla, že si po asi 5 letech braní dám pauzičku. Každopádně proti HA nic nemám.
Není neznámý ani fakt, že když žena vysadí prášky, že se tělo musí dostat do normálu a trochu se vzpamatovat. Do tohoto stavu se pak řadí spousta věcí - od padání vlasů, zhoršení pleti, nepravidelné menstruace, přibrání na váze, anebo i zhubnutí, až po zlepšení nálady a většího libida.. Je toho moc. I když si osobně myslím, že třeba ta nálada je možná placebo efekt? Who knows.. Já jsem těm hormonům padání vlasů začala připisovat až po dvou měsících, protože právě přes ty dva měsíce jsem měla hřívu jak Pavol Habera. Myslela jsem si, že antikoncepce na to nemůže mít takový vliv, ale když si tak hledám informace a ptám se, tak zjišťuju, že má. Dokonce o tom mluví i tricholog Lukáš Rossbach v tomto videu (čas 13:45).
A jak sám říká, časem se to všechno srovná - 2 až 8 měsíců. Fůůů.
Další příčinou může být stres. Jak bojovat proti stresu se hodně lehce říká, ale o to hůře dělá. Nejsem psycholog a ani nějaký specialista, abych tu mohla radit lidem, jak se zbavit stresu, ono i tak toho je na internetu veliká spousta, ale můžu napsat jen to, jak s tím bojuji já. Respektive jak se s ním snažím bojovat. Bude to znít jako klišé a je to docela ohrané, ale pomohou motivační citáty, rodina, kamarádi, zvířata... Prostě maličkosti, které má každý z nás doma. Vysvitlo ráno sluníčko a bylo krásné počasí? O důvod více se usmívat na ten svět, protože je venku krásně. Znám několik lidí, kteří plní Instagram a Facebook motivačními citáty. Spousta z vás i řekne, že jsou to blázni a stejně se podle toho neřídí. Ale řeknu vám to takhle, člověku to vnitřně pomůže, když čte a vidí napsaného něco, co akorát vystihuje jeho pocity a náladu.

Přípravky na vlasy

A když už máte nervy v kýblu, začínáte hledat nějaké přípravky na padání vlasů. Na Googlu vám prozzměnu vyjede spousta věcí, co zaručeně pomůže. Hledala jsem tam i já. Po dlouhém čtení a pátrání jsem se rozhodla, na základě recenzí, vyzkoušet kofeinové šampóny. Jako první padla volba na značku Balea a její duo Coffein Shampoo & Coffein Spülung.
Šampón je bezbarvý, jak můžete vidět na fotce, a balzám má klasickou bílou barvu. Obě dvě věci krásně voní, nepřipadá mi ta vůně nijak pronikavá, taková lehčí, vyhovovala mi. Vlasy se po těchhle přípravcích nemastí, alespoň mně ne, přišly mi vzdušnější, umyté, lesklé a nevysušené. Ale to bohužel asi jen prvních 14 dní. Po 14 dnech jsem si vlasy mohla mýt každý den, protože jsem druhý den po umytí vypadala, jako bych prošla olejem. Těžko říct, jestli to má za lubem zrovna Balea, ale zdálo se mi, že si moje vlasy na ni už zvykly. A o účincích, že by měly tyto věci chránit před padáním vlasů, ani nemluvě. Nezpozorovala jsem žádnou změnu.
Co se týče balení, tak mi přijde na půl nepraktické. Když s ním cestujete, tak se snadno otevře a šampón vyteče. Víčko není vůbec bytelné, dokonce se mi na dovolené v kufru zlomilo a to jsme cestovali autem a v kufru bylo ještě hodně místa. Zkrátka na krémy je tento typ balení dobrý, ale u šampónu a kondicionéru mi vadí. Navíc, když už jste na dně, tak horko těžko vymačkáváte ve sprše zbytek přípravku...

Po zkušenostech, o kterých jsem psala výše, jsem se rozhodla pátrat dál. Krom toho, že jsem se dočetla, že několik lidí mělo stejné (ne)výsledky, tak jsem narazila na vychvalovaný pánský šampón Alpecin Coffein Shampoo. No, nebudu vám lhát, řekla jsem si, že přišla moje záchrana! Šampón slibuje, že stimuluje vlasové kořínky již při mytí, znatelně více vlasů, předchází dědičnému vypadávání vlasů etc. Jednoduše hair energizer. Stejně tak jako u Baley, tak v šampónu nejsou obsaženy silikony. To zapříčiní to, že se vám vlasy mohou zdát na dotek drsnější, hrubější.. Já v tu chvíli okamžitě poznám, že mám barvené zničené vlasy, protože je mám hrubé a vůbec ne tak krásné hladké, jako když použiji jiný šampón.


Co se týče balení, tak je mnohem bytelnější a tolik se neperu s dostáváním samotného přípravku ven. Na víčku je i maličký příbalový letáček, na kterém je popsáno jako Alpecin funguje, jak ho použít a rovněž upozornění na absenci silikonů. Barva šampónu je světlounce modrá, konzistencí je spíše řidší, ale nic, co by vám steklo po vlasech nebo po ruce. Hodně pění. Měla jsem vlasy po lopatky a stačilo mi použít kapku ve velikosti většího hrášku a vlasy jsem měla umyté skvěle. Dále, jak se píše i na šampónu, se má nechat působit 2 minuty a pak smýt. Ze začátku jsem si do koupelny brala s sebou mobil, kde jsem si pustila stopky na dvě minutky, ale později jsem to vychytala a teď si už jako první hlavu namydlím, umyju si zbytek těla, vyčistím zuby a teprve potom šampón smyju. Co mě ale opravdu překvapilo, to je vůně. Je čistě pánská, alespoň mě to tak přijde, a když jsem si myla hlavu v předklonu - třeba třetí den, tak mi už vadila v nose. Někomu by to mohlo vadit, ale myslím, že se to dá přežít. Alpecin je vhodné používat i při každodenním mytí, což jsem praktikovala prvních pár dní. Výsledek? Spokojenost. Vlasy mi přestaly padat v takové míře, jako padaly předtím.


Jak dopadl můj boj s vlasy?

Pro moje ego špatně, pro vlasy dobře. Dá se říct. Sice mi přestaly padat, ale stejně to nebylo ono. Už to sice nebyly chuchvalce, ale ulámané konce. Když jsem si dala dvě a dvě dohromady a viděla ty svoje chudáky v zrcadle, kdy byly oškubané jak slepice, tak řešení bylo jasné. Vlásky jsem si barvila dvakrát na zrz. Docela agresivní barva, řekla bych, ale to je vlastně jakákoli, rok předtím jsem je měla odbarvené na blond, občas jsem si je natočila, vyžehlila, vyfoukala... Dostaly ode mě hodně zabrat a teď mi to vrací. Rozhodla jsem se tedy pro nůžky. Ve zkratce vám sepíšu důvody, proč jsem se rozhodla pro odstřihnutí takové délky.
  • vlásky (resp. konce) jsem měla zničené barvením/odbarvováním
  • na některých pramenech bylo vidět, že se mi už polámaly
  • na jedné jsem měla zub, díru, whatever..., který mi asi vypadl nebo se polámal - zkrátka jsem tam měla předěl, který nevypadal vůbec hezky a v rozpuštěných vlasech bylo poznat, že tam mám znatelně méně vlasů
  • chtíč za hezčí vlasy
A bylo to. Poprosila jsem mamku, aby si vzala nůžky (jestli se najde někdo, kdo by chtěl napsat, že nůžkami na papír se vlasy nestříhají, tak jen dodám, že nůžkami na papír tu nikdo nestříhal, ale nůžkami vlasy, které jsou na to určené :D Hodí se je mít doma) a ostříhala mě. Jak jsem už psala, vlasy jsem měla po lopatky, teď jsem je chtěla mít na ramena. Mamka souhlasila, protože sama viděla, v jakém stavu ty moje krásky mám. Navíc jsem měla radost, že to, co teď odstřihla, byl pozůstatek ještě blonďaté odbarvené barvy (jou, když se zrz vymývala, tak pod určitým úhlem světla bylo vidět, že TAM někde byla blond). Ale samozřejmě pak to přišlo a když jsem je viděla na zemi, tak jsem je obrečela. Mívala jsem vlasy do půlky zad a někdy v 13 jsem je ostříhala a začala experimentovat s barvami a od téhle doby, do 20, jsem měla vlásky teď nejdelší. Takže si umíte představit, jak jsem se jich těžko zbavovala. Ale... Zbavila. Byl to pro mě nezvyk je mít na ramena, že jsem si nemohla vyčesat culík vysoko, ale musela jsem ho mít nízko, jinak mi spodní pramínky vypadaly, ale řeknu vám, že jsem měla aspoň dobrý pocit, že jsem pro ty chudáky aspoň něco po dlouhé době udělala. 

Moje starost o vlasy teď

Jelikož mám článek rozepsaný minimálně měsíc (podle data fotky bych to zjistila, tak třeba to někdy dopíšu, pokud nezapomenu ☺), tak nyní mi o trochu vlasy už dorostly. I když.. Zdá se mi, že docela dost. Délku pozoruji podle tetování, které mám na lopatce. Je to docela psina. :D Ale k věci - co se týče samotného mytí, tak používám na střídačku nějaké šampóny od Baley a k tomu stále Alpecin. Jako kondicionér si dám buď zase něco od Baley, většinou ze stejné řady jako je šampón, anebo olejíček na konečky nebo krém od Elseve. Češu se obyčejným hřebenem nebo hřebenem z kačních štětin, anebo DMkáckým Tangle Teezerem. Vlasy si občas vyfoukám, občas vyžehlím a někdy i natočím, ale předtím vždy použiju ochranný sprej proti teplu od Cienu. Čert ví, jestli to funguje, ale někdy chci být aspoň jako člověk, chápete. A k tomu všemu jsem začala zobat tabletky z DM Das Gesunde Plus - Haar Vital Komplex. Krabička stojí 60 Kč a balení obsahuje 60 tabletek. Výhodná cena! Dočetla jsem se totiž, že by měly být stejné jako Biosil, možná že i lepší o trochu. Tak.. Proč to nevyzkoušet, když Biosil měl u mě účinky jen na nehty. Mám už druhé balení a musím říct, že snad fungují! Nehty mi rostou rychleji, zdají se pevnější, chlupy mi rostou snad všude 2x tolik než obvykle a bylo mi řečeno, že mám i lepší vlasy. Já sama pozoruji především takové ty baby vlásky. Nevím, jestli za to může Alpecin nebo tohle, ale osobně se přikláním více k těm tabletkám.
Závěrem bych chtěla tedy říct, že veliké plusové body dávám hlavně Alpecinu a tabletkám z DMka. Tyto dvě věci mi v boji s vlasy pomohly. Co ale pomůže nejvíc je čas a vyrovnat se se vším, co se v poslední době událo, protože - jak jsem už psala - stres je příčinou snad u všeho. Ovšem je třeba si i uvědomit další věci.. V jaké stavu mám vlasy, co jsem změnila v poslední době, jak se stravuji, co pro sebe dělám a tak dále a tak dále. A v neposlední řadě chci říct, že je velmi důležité se přijmout, mít se rád a usmívat se, i když nám není zrovna dvakrát hej.☺ Vím, opakuji se, že to je klišé, ale ve výsledku žádný zázračný lék na padání vlasů není. Snad jen zdravá strava, pohyb a pozitivní přístup. Ano, něco nám může pomoc, ať je to šampón nebo nějaké kapsle, ale nic nevyřeší to, v jakém stavu se sami cítíme. Takže já se jdu teď hezky učit, udělat prezentace do školy a užít si volný večer před dalším novým školním týdnem! 

(S)mějte se, M. ♥

You May Also Like

0 komentářů

Here is my secret. A very simple secret..