BLOGMAS #11 | Vánoční zvyky a tradice

by - prosince 11, 2018

Vítám vás u dnešního článku!

Dnes mám chuť se s vámi podělit o vánoční tradice a zvyky. Znáte nějaké? Dodržujete nějaké? Líbí se vám? A nebo pro vás vůbec nejsou? Schválně by mě to zajímalo. Já jsem ku příkladu nějaké tradice jako mladší doslova nesnášela, ale teď si na nějaké tradice zase potrpím.

🌸 Kromě toho tímto článek oslavuji svých 100 článků na mém blogu! 🌸


Jojo, maska na nohy. A to se skořicí a pomerančem. Jak bych tak řekla, celkem zvláštní kombinace na nožky, že? No, jsem na ni zvědavá. Tento týden plánuji pedikúru, tak ji hned vyzkouším. Mimo jiné jsem dnes okusila toto sérum. Nebudete mi věřit, ale to tak naprosto  s k v ě l e  voní! Ách... Nejraději bych ho snědla a to nepřeháním. Na stránkách DM jsem našla plné balení jen za 149 Kč/30 ml, takže si ho asi pořídím. Protože oněch 5 ml vypotřebuji asi rychle. Jelikož jsem ho ale zkusila jen jednou, a to dnes, tak pevně věřím, že mi mé nadšení vytrvá, že efekt přetrvá a budu nadšená. Protože konec konců na závěry, jak mi celkově vyhovuje a sedí je ještě brzy. 

Z nadpisu už víte, o čem bude dnešní blogmas. O tradičních vánočních tradicích. Chm, zajímavé spojení. Ale jaké znáte tradice? 

Stromeček

Samozřejmě každý (troufám si říct) má doma stromeček. Ať už živý, umělý nebo v květináči. Stromeček je zvyk, který zůstal snad u všech. Někde jsem viděla, že si lidé dnes zdobí i strom bílý, těm já moc neholduji, ale zajisté je to každého věc. Já jsem se letos rozhodla stromeček nazdobit do klasických barev Vánoc - tedy červené a zlaté (klasické skleněné baňky). Přidala jsem rolničky, mašle a bílé hvězdy. Špicí zdobí špička. 

Vánoční cukroví


Někdo ho peče, někdo si nechává péct, někdo kupuje. Dokonce jsem viděla, že se dělá linecké těsto, které si můžete koupit v obchodě. Je zabaleno jako houskový knedlík. Žasla jsem. Chápu, že někdo se do pečení moc nežene, jestliže je sám, ale kdybych měla rodinu, tak by mě, osobně, hanba fackovala, jako ženskou, že nedokážu ani napéct cukroví a koupím si kupované. Navíc by mě i mrzelo, že mi doma pečení neprovoní byt. 

Jmelí

Málem bych zapomněla! Jmelí! Vzpomínám si, jak mamka každoročně dostávala jmelí. Dokonce si dávala pozor na to, aby bylo darováno a ne, aby si ho koupila sama. Jmelí je pro mě symbol lásky v domě, štěstí a spokojenosti. Ani bych si bez něj nedokázala představit domácnost. 

Večeře

Další věc, společně se stromkem, která se dodržuje snad ze všech zvyků nejvíc. V naší rodině bylo pravidlem, že jsme se k večeři slušně ustrojili, hlava rodiny pronesla přípitek (který jsem nesnášela, byl pro mě utrpením, protože jsem si připadala jak na vojenském tažení, kde se svolávalo vojsko) a mamka nandala večeři. Od dědy jsme dostávali rybí polévku, kterou, ač ryby jím, nedokážu pozřít, takže tu jsem si nedávala. Následoval bramborový salát, kapr, vinná klobása či řízek. Od stolu stávala jenom maminka, nikdo jiný. Pod talířem jsme každý měl šupinu a mamka peníze, aby se nás držely. Po večeři přicházel Ježíšek.

Pouštění lodiček

Moje nejmilejší činnost o Vánocích! Pouštění lodiček. Ta chvíle, kdy jsme napustili umyvadlo, zhasli světla v koupelně a koukali na skořápky od vlašských ořechů, ve kterých byly malé svíčky, jak praskají a která ke které se lepí. Já moc pověrčivá nejsem, ale stejně jsem každý rok zvědavá, jestli mi má lodička odpluje ke kraji, či se bude držet středu. 

Házení papučí

Doma jsme vždy házely s mamkou papučí, ale tato tradice mi zůstala... jak jen to říct. Zkrátka ji moc v oblibě nemám. Mám ji spojenou s nesmyslnými řečmi, jak někomu budu viset ještě na krku a kdy konečně odejdu. Nešťastné vzpomínky.

Krájení jablka

Každý rok po večeři se u nás doma krájelo jablko na půl, jestli v něm je hvězdička nebo křížek. A jako malý aktivista jsem se nože vždy chopila já. Věřím, že letos tomu nebude jinak.

Zlaté prasátko

A je tady - půst. Celý den nepapat, abychom viděli zlaté prasátko. Jako malá jsem to nedokázala dodržet, protože jsem chtěla vánočku, kterou umí moje mamča nejlepší na světě! Jako větší jsem si půst vydržet dokázala, ale jediné prase, které jsem viděla, bylo buď v reklamě na Kofolu, anebo sama sebe v zrcadle. Nakonec jsme dodržovali takové půlprasátko. K snídani jsme si dali vánočku a pak jsem celý den nejedli. Více méně. A když jsme měli hlad, tak jsme si něco uzobli. Pořádně jsme se až navečeřeli. 

Těchto 8 věcí jsme doma dodržovali každý rok. Letošní rok bude můj první, kdy nebudu na Štědrý den doma a společný večer si uděláme s přítelem. Jen my dva. Jako nová rodina. Ale kromě hodu papučí se pokusím zavést zbytek tradicí i v našem společném životě. 

Vánoční hudební oblíbenosti

Á! Dnes sem šoupnu další českou koledu, kterou každý zná a kterou si v tyto časy ráda prozpěvuji. 


(S)Mějte se, M.

You May Also Like

1 komentářů

  1. Jo tradice, zapomněla jsi na vánoční koledy. Když jste byli s bráchou malí, tak jsme je zpívali a vyhlíželi Ježíška a pak když už jste starší, tak jsme je jen pouštěli k večeři. To bylo také moc pěkné :-)

    OdpovědětVymazat

Here is my secret. A very simple secret..