BLOGMAS #4 | Ježíšek... Santa Claus?

by - prosince 04, 2018

Zdravím vás moji milí,

jaký jste měli den? Já ho měla krásný, sice trochu unavený, ale krásný. Ale už sedím doma u počítače a vrhám se na psaní čtvrtého dílu z vánoční série blogmas. Dnes se chci zaměřit na kontroverzní téma, to jest Ježíšek, nebo Santa Claus? Samozřejmě budu ráda případně i za vaše názory. A teď se už vrhneme na článek, počínaje adventním kalendářem.
Čtvrtý den jsem z kalendáře vytáhla miniaturku sprchového gelu s limetkovou vůní. Tak trochu jsem zajásala, protože přesně ten samý sprchový gel jsem už měla i v plném balení. Provoněl naprosto bezkonkurenčně celou koupelnu! Je velmi příjemný a osvěžující, v létě bude fakt skvělý. Měla jsem pocit, jako když jsem na sebe vyklopila sad limetek. Takže za mě velký palec hore, dnešek se mi v kalendáři fakt líbil.

Mimo jiné jsem už měla čest se vykoupat v karamelové pěně, která byla ve druhém okénku. Nejdřív jsem si posteskla, že asi bych potřebovala těch vzorečků minimálně pět, protože mám ráda hodně hodně hodně pěny (já jsem vanomil = ve vaně jsem i dvě hodiny a víc), ale pěna překvapila! Normálně si pěny nadyndám aspoň tak 3x tolik, než byl obsah vzorečku, tudíž jsem byla velmi mile překvapena. Co se týče parfemace, tak nebyla nijak zvlášť veliká. Jsem zvyklá na silnější, ale v závěru cítit nějaká prostě byla. 

Ale o čem jsem se chtěla dneska bavit, to je téma z jiného soudku. Dokonce i z jiného kraje. Světa. Z nadpisu už víte, co vám postupně předhazuji. 

Ježíšek, nebo Santa Claus?

Ježíšek

Santa Claus


Pozorně se koukněte na přechozí dva obrázky. Když se v Americe řekne Santa, každý si vybaví někoho reálného. Už jenom proto, že v televizi běží nespočet filmů a pohádek, kde Santa vystupuje. Povětšinou je sice téma naprosto totožné, kdy se u Santy zjeví syn z NY, Santa nezvládá nápor 21. století a synátor vše zachraňuje. Dobře, nebráním se tomu, že Santa má bráchu a Vánoční skřítek jsou dva filmy, které mám ráda. (Polární expres teda vítězí!) O tom se ale bavit nechci. Jde mi o komerci, kterou ale z jistého hlediska tak trochu chápu.

Jako první napíšu důvody, proč vlastně chápu, že Santa se dere i k nám. Děti v Americe mají jednu výhodu - ten, kdo nosí dárky pod stromeček, ten, kdo v noci sní cukroví a vypije mléko, ten, koho vidí v televizi, je živý. Sice neexistuje, ale je živý. Minimálně v televizi. V pohádkách, ve filmech. Je reálný, byť na severním pólu se z lidí pohybuje možná pár vyvolených, kteří jsou na expedici. Za čím si stojím je fakt, že tyto děti mají reálný podnět k uchycení své víry v někoho - v toho, kdo nosí dárky. A uznávám, že mi to přijde super a na druhou stranu jako nedostatek pro nás, pro Ježíška. Když se řekne Ježíšek, jak jste si ho vybavili? Nebo vybavujete? Či vůbec nevybavili? Pro mě osobně to bylo vzduchoprázdno. Věřila jsem, že dárky nosí Ježíšek, ale nic jsem si pod ním nepředstavila. A tak jsem hledala dárky (a jednou i našla, ops), pídila se po tom, kdo ty dárky nosí! Třeba moje mamka si vybavuje miminko v kolébce ve chlévě. Což čiště teoreticky... jak přinese dárky? A mohla bych pokračovat. Zaslechla jsem, že někdo si i pod Ježíškem vybavil anděla. Co chci říct - Santa Claus si bere první místo za to, že si děti mohou představit někoho reálného, na koho se mohou ve své víře upnout, což mi přijde vážně dobré a třeba i děti věří déle...? 

To by byla první a zároveň poslední věc, kterou chápu u Santy. Vlastně celkově u tématiky se Santou. Je to někdo reálný. Tím to ale celé končí. Komerce, která se dere už i k nám, mi přijde trochu přes čáru z hlediska toho, co je povoleno a co není. 

Nebudu se koukat na druhý odstavec, kde jsem vysvětlovala, proč svým způsobem chápu dávání přednosti Santovi, protože teď se chci zaměřit spíše na našeho českého Ježíška (byť teda tam vidím maličkou skulinku)

Proč nevadí americký Santa Claus, ale vadí Alláh místo Boha?
Proč nevadí americká západní kultura, ale vadí východní kultura?
Proč se měří dvojím metrem...?

Když se podívám s trochu větším nadhledem - lidi odsuzují muslimy (tady bych si dala bacha na házení do jednoho pytle všech "muslimů", protože je muslim a islamista a zde je velmi patrný rozdíl), že jim vadí, že jdou k nám do Evropy, že se sem dostává výhodní kultura a tak dále, ale že vlastně stejným způsobem k nám kolonizuje Santa a Halloween už lidem asi... je... jedno... ?

Když si vzpomenu na své dospívání a dětství, nikdy jsem si nedělala masky a nechodila na Halloween... ať už kamkoli. Všechno se začalo nějak tvořit až teď, v posledních letech. Troufla bych si říct, že díky/kvůli?/ éře YouTube se k nám dostává z té západní kultury mnoho. Někdo zastává názor, že u nás máme Dušičky, já jsem toho názoru, že u nás místo Halloweenu není nic a až pak máme Dušičky. A teď si představte, že by k nám stejným stylem došel třeba... třeba Ramadán. Myslím místo Halloweenu. Oslavoval by se stejně jako nyní Halloween a odsuzoval stejně Halloween jako dnes Ramadán? 

Víte, přijde mi líto, že na úkor toho, jak doba plyne, jak se vše obnovuje, vyvíjí a dospívá, tak ztrácíme pomalu, ale jistě, pojem o našich tradicích. Sic jsem vysvětlila, v čem vidím výhodu Santy Clause, pořád zastávám názor, že u nás by se měl podporovat Ježíšek. Je mi líto, že když si vyhledám na Googlu Ježíška, místo malého chlapce mi vyjede Santa Claus. Proč tomu tak je? Dobře, malý kluk těžko roznese všechny dárky, třeba některé děti neláká tolik představa stejně velikého chlapce, jako jsou ony samy, že by jim někdo takový měl dárky přinést, jak by to stihnul a unesl, ale je to to naše, chápete. Nedávno mi dokonce kamarádka napsala, že už můžou čekat na Santu. Vážně. (?)

A stejně bych mohla pokračovat do nekonečna a stejně bych měla pocit, že nevyjádřím své myšlenky tak, jak bych chtěla. Věřím, že se najdou lidé, kteří s mým názorem nebudou ztotožněni, což je naprosto v pořádku, ale měla jsem potřebu se vám takhle veřejně svěřit. 

Hlavně mír a lásku. 

Vánoční hudební oblíbenci

Jste asi zvědaví, kterou koledu vložím dnes. Třeba se v ní objeví Santa! (:D) Ale ne, já proti němu vysloveně nic nemám, jenom mě mrzí, jak se na něj každý upíná a měří dvojím metrem ostatní. Ale k písni. Dnes vám nedám koledu, která by byla vánoční, ale písničku Tři oříšky, která ve mně evokuje Vánoce. Protože na Vánoce prostě  m u s í m  vidět Popelku a Popelka měla tři oříšky a jsou to Vánoce a... a... a snad chápete. Tak užívejte zbytek večera.


Mějte se smějte se, M. 💙


You May Also Like

1 komentářů

  1. Dnes rozhodně dávám hlas a palec nahoru pro Ježíška a české tradice. Ježíšek je prostě náš ať je jakýkoliv a vánoce i se zvyky beru jako ty nej svátky v roce. Jsme přeci Češi a tak dodržujeme české zvyky :-)

    OdpovědětVymazat

Here is my secret. A very simple secret..