BLOGMAS #5 | Vánoční vůně

by - prosince 05, 2018

Ahojte přátelé,

toto utíká, že? Máme tu 5. prosince a to znamená... Čert a Mikuláš! A anděl. U mě tedy Mikuláš už byl, to si můžete počíst zde, ale vím, že pro většinu lidí si nadílku připravil na dnešek. Určitě bude ve městech i spousta průvodů a oslav. Takže jestli byli nějaké události součástí, tak věřím, že se vám líbila. Jako menší jsem chtěla chodit pořád na náměstí a potkat Mikuláše, ale když pak na mě promluvil čert, měla jsem nahnáno. Každopádně vás vítám u pátého dílu blogmasu. 


Víte, jaká je ironie osudu, když otevřete políčko v kalendáři a vytáhnete z něj vykrájovátko? To, že cca od 25. listopadu máte cukroví napečeno. Ale! Já sněhuláka plánuji využít. Jelikož jsem napekla dříve, protože jsem chtěla, abychom už na advent mohli baštit cukrovinky, tak to znamená, že třeba perníčky mi přítel celkem pravidelně krade. Tudíž mohu mé nové vykrajovátko brzy použít, jestli to půjde tímhle tempem dál tedy. Sněhulák je plastový, celkem bytelný, ale jsem zvědavá, jak moc se změní tvar těsta po upečení. Trošku se totiž bojím toho hrnce nahoře, aby byl pak vůbec zřetelně znát.

Včera jsem rozebírala trošku vážnější téma, zatímco dneska jsem si vybrala téma jednodušší - vánoční vůně. Myslím si, že ke svátkům patří typické aromatické vůně. Ať už v podobě vosků, svíček, anebo... františků. Máte rádi františky? Já rozhodně ano. 


Když začaly v obchodech různé akce, které už na nás z dálky křičely Vánoce jsou tady!, tak jsme si s přítelem koupili malé františky. Konkrétně ty v krabičce s černým vrchem. Jako co si budeme, na jednu stranu mi jeho typická vůně připomíná základní školu, den před vánočními prázdninami, kdy jsme si všichni přinesli do školy cukroví v krabičkách od Flory nebo Perly, rozdávali jsme si dárečky, které jsme si koupili navzájem, anebo vylosovali jména spolužáka, kterému jsme museli něco koupit. Dokonce si vzpomínám na pár vtipných příhod. Krom teda toho, že jsem byla se svou kamarádkou na základce totálně out, největší póvl ze třídy a věčné pomlouvání ze stran třídních guru holek nebylo výjimkou, tak si pamatuji, jak jsme si jednou losoval každý jméno našeho spolužáka, kterému jsme museli koupit dáreček, či vyrobit, zkrátka ho obdarovat. Učitelka, mimochodem skvělá třídní, chtěla zabránit tomu, aby někdo o Štědrý den seděl na prázdné židli neobdarován. 

Tenkrát jsem si vylosovala kluka, se kterým jsem se absolutně nebavila. Ale vůbec. Věděla jsem, že s námi do třídy chodí, že existuje, že je problémovým žákem, ale nic o něm. A podle toho vlastně dopadl i dárek - obyčejné sněžítko. Ani do teď nevím, jestli z něho měl aspoň trochu radost, ale jestli si pamatoval, kdo mu měl dát dárek, tak se asi smál, těžítko vyhodil... a bylo po něm. Mě si naopak vylosoval kluk, který patřil do partičky guru kluků. Dal mi žabáka Crazy Froga. Toho musíte znát snad každý. Když se mu zmáčlo, tuším, břicho, tak začal hrát i tu ujetou písničku, tuhle, respektive tu melodii. No konec, co vám budu povídat. Po tom si ze mě dělali ještě pár dní srandu jeho kamarádi, že hahaha, co ti dal. Ovšem doma to byla mnohem větší prča. Ten žabák nezavřel klapačku asi 10 let. Abyste rozuměli, on se spouštěl sám od sebe, takže jsem si ho nevystavila doma v pokojíčku, ale dala ho do komory, kterou jsme měli na chodbě vedle výtahu, protože to byla jediná místnost, ze které nebyl tolik slyšet. Taky jsme mohli vyndat baterky, ale nevěděli jsme, kde se ukrývají a dobrovolně mu dělat operaci... asi ne no. A nekecám - ten kříženec tam byl opravdu asi 10 let a i po letech, když jsme ho překvapivě našli při úklidu, tak se rozehrál! Doma jsme tedy měli o zábavu postaráno. Fakt, tolik jsme se nezasmáli, jako když Frog začal hrát z komory přes chodbu a my to slyšeli za dveřmi doma. 

Jak se jednoduše dostat od vůní ke vzpomínkám na základní škole.


Zpět ale k vůním. Samozřejmě kromě františků u nás doma nechybí jak obyčejné svíčky, tak i ty čajové, které se dávají do aroma lamp. Aroma lampu mám samozřejmě vánoční, jak jinak, a do ní malinkou zásobu vosků. Sice vánoční je jenom jeden, ale jelikož mám ráda sladké vůně, a o ty vánoční se stará františek, tak doma mám zrovna tento výběr od Yankee Candle. A k tomu, teď pozor, z DM drogerie mám Heart & Home vosk a ten je naprosto bombastický. Voní sladce, a když jsem si k němu přičichla, ucítila jsem jasný typický Štědrý den! Od rána, kde voní skořicový čaj, čerstvě upečená domácí vánočka od maminky, jehličí a především duch Vánoc. Vážně. Tento vosk zapálím 24. prosince ráno, hned jak vylezu z postele a budu ho čichat po celý den. Vážně se těším. 


Jak vidíte, já už svého frantu pálím. Teda aby chytnul, tak jsem si málem dobrovolně způsobila popáleninu od zapalovače, protože zapálit ho trvalo snad věčnost. Oproti těm mini indiánkům. Vydržel zhruba 40 minut a jeho aroma bylo velmi silné! 

Vánoční hudební oblíbenci

Dnes mám pro vás klasiku. A půjdeme rovnou na ni. :) Přesně touhle koledou začínalo naše domácí vánoční CD, které mamka pouštěla při Štědrovečerní večeři. A já ji začala zpívat půl roku před Vánocemi. 


Mějte se smějte se, M.


You May Also Like

1 komentářů

  1. Pro mě nejhezčí vůně vánoc je, když se peče cukroví a voní vanilka. František mi tolik nevoní i když jsme ho párkrát doma měli. Jó a žabák byl vážně super....haha

    OdpovědětVymazat

Here is my secret. A very simple secret..